Odpovede na časté otázky o splave na rieke Ipeľ

Pripravili sme pre vás prehľad odpovedí na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa nášho prenájmu vodáckeho vybavenie a splavu Ipľa. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

Často sa nás pýtate:

Áno. Môže sa totižto stať, že kým ku nám dorazíte, my už pre vás nebudeme mať voľné vybavenie. Preto odporúčame aspoň deň alebo viac dní dopredu telefonicky alebo emailom kontaktovať našich správcov s tým, kedy by ste chceli prísť splaviť Ipeľ, koľko z vás bude dospelých a koľko detí a pod.

Nie, rieka nie je náročná ani nebezpečná. Z bezpečnostných dôvodov majú všetci účastníci splavu oblečené vesty a na hlave majú prilby. Pred splavom vám náš skúsený inštruktor všetko vysvetlí. Fungujeme ako požičovňa športového náradia, čo značí, že na vode budete sami. Nie je sa ale čoho obávať, Ipeľ zvládli splaviť už aj dôchodcovia s vnúčatami.

Trvanie splavu závisí od výšky vodnej hladiny v daný deň a taktiež aj od aktivity účastníkov. Avšak máme odskúšané, že priemerné trvanie splavu z Holiše do Kalondy na kanoe pri normálnych podmienkach je zhruba dve a pol hodiny. (Hlavná trasa splavovania je dlhá 10km a začína v obci Holiša s koncom v obci Kalonda.) Pričom splav na rafte z Rapoviec do Kalondy trvá približne 1,5 hodiny. Pripomíname, že vždy je lepšie splavovať Ipeľ cez týždeň. Všade je menej ľudí, personál je menej nervózny a koniec koncov je to aj lacnejšie.

Nie, vôbec nie! Väčšinou sú naši klienti začiatočníci, ktorých si pred vstupom na divokú vodu zaškolíme a vysvetlíme im ako sa treba správať na divokej vode, preto neváhajte a poďte sa s nami vydať na dobrodružstvo a Splavuj Ipeľ :-).

Splav začíname v Kalonde na vodnom diele, kde sa stretávame 15 minút pred začiatkom vášho splavu. Najprv si zaparkujete auto a prídete za nami ku Ipľu. Tu si spravíme inštruktáž s možnosťou vyskúšania kanoe, to isté platí aj pre rafty. Následne si prevezmete vybavenie ako plávacie vesty a samozrejme lode. Prebehne rýchlokurz a popis trasy. Odvezieme vás mikrobusom na začiatok splavu (začiatok kanoe do Holiše, začiatok pre raft do Rapoviec) kde si spravíte fotky a my vás nasadíme do kanoe a pustíme dolu Ipľom.

Kanoe, pádla, vesty, prilby, vodotesné vaky, barely, parkovanie, inštruktáž.

  1. Zbaľte si náhradné oblečenie. Počasie môže rýchlo meniť, preto je dobré mať so sebou aj dostatok náhradného oblečenia.
  2. Zoberte si topánky, s ktorými môžete vstúpiť aj do vody a nezraníte sa (napríklad pevné sandále či uzatvorenú plážovú obuv). Okrem toho majte so sebou aj pevnú obuv, ktorá sa vám zase zíde v teréne.
  3. Pri balení potravín buďte praktickí a ekonomickí. Neberte so sebou ťažké veci, nezabúdajte na pitný režim. Rátajte s minimom 1,5 litra vody na osobu za deň.
  4. V blízkosti vodných tokov sa páči nielen ľuďom, ale aj nepríjemnému bodavému hmyzu, nevynechajte preto repelent.
  5. V lete je namieste myslieť aj na ochranu proti slnku, určite si pribaľte opaľovací krém, šiltovku, klobúk a slnečné okuliare.
  6. Pre cennosti si zaobstarajte vodotesné obaly, ktoré sú súčasťou prenajímaného vybavenia, vďaka čomu predídete možným poškodeniam mobilov, fotoaparátov či iných zariadení. Vodáci často používajú nepremokavé tašky alebo uzatváracie plastové sudy (rôznych veľkostí).

Nie. Každý splavuje Ipeľ sám, bez sprievodcu v lodi. Počas splavu si užívate radostné chvíle na vode, navštevujete rôzne oddychové miesta, o ktorých vás vopred informujeme a ktoré budú zakreslené v mape, ktorú vám poskytneme.

Je potrebné mať dostatok vody na pitie, nezabudnúť na klobúk, alebo šiltovku, natierať sa krémom na opaľovanie. Každému odporúčame vziať si do lode vrece na odpadky – tie nepatria do Ipľa, ani do prírody, ale do koša. Vždy si u nás v Splavuj Ipeľ vravíme, že ak si dokážeme doniesť 10 plných plechoviek, tak odniesť 10 prázdnych nemôže byť problém :-).

Horný tok Ipľa je pomerne pokojný a preto je vhodný pre začiatočníkov. Prostredie na vode je krásne, príroda rozmanitá, okrem toho sa nachádzame v Chránenom vtáčom území, teda je úplne bežné vidieť chránené druhy živočíchov.

Nebojte sa skúsiť splaviť Ipeľ s deťmi. Je to pre deti veľká zábava. Jedinou podmienkou je, aby dieťa obsedelo v lodi. Záchranné vesty a prilby u detí sú povinnosťou. V ponuke máme veľkosti od najmenších viest pre päť ročné deti až po modely pre mládež. Ak so sebou beriete deti, vždy to povedzte, aj s vekom detí, aby sme im vedeli pripraviť vesty. Hlavne deti musia mať v slnečných dňoch klobúk, či šiltovku a mali by byť poriadne natreté krémom.

Každé domáce zviera má u nás na splave dvere otvorené.

Obec Kalonda, hať vodné dielo Kalonda, v mapách ako "Splavuj Ipeľ Kalonda". Za obcou smerom na maďarské hranice odbočíte doprava, cesta je značená. Určite nás neváhajte vopred kontaktovať na telefónnych číslach +421948429625 +421907667287 +421949811809 a my vám pomôžeme sa bezstarostne dostať k nám. Cestou uvidíte farebné značenie, takže nás určite neprehliadnete. V spodnej časti stránky nájdete našu polohu na Google Maps.

Svoje auto si môžete odparkovať priamo pri vodnom diele Kalonda. Parkovanie je bezplatné.

Na začiatok splavu vás z Kalondy odvezieme my. Vy si rieku splavíte, a vaše auto počká pohodlne na konci splavu v Kalonde.

Nenašli ste odpoveď na vašu otázku?

Naše služby sú založené na vašich prianiach, preto nás neváhajte kontaktovať, či upozorniť nás na akúkoľvek nespokojnosť alebo nedostatok, chceme dostať šancu to napraviť.
Kontaktujte nás
crosschevron-downquestion-circle